10% Off Sitewide Sale + Free Shipping No Minimum*
Hayward - W3HS400FDP Universal H-Series Heater 400,000 BTU - Propane Gas Low NOx w/ OmniX
Installation Available With Our Certified Partner. After Purchase - Submit Your Request Here
Membership Available
- Cupro-nickel heat exchanger offers exceptional protection against corrosion and premature failure caused by unbalanced water chemistry
- Totally managed water flow boasts industry-leading hydraulic performance coupled with lightning-fast speed-to-heat capability
- Universal junction box allows either left or right electrical installation
- Front-panel-only access provides easy service and maintenance, avoiding the problems and costs associated with front-and-back-panel access heaters
- Low NOx emissions meet clean air quality standards
- Backwards Compatible OmniX Retrofit Kits available for existing Universal H-Series gas heaters 2016 or newer with the current bezel cutout
- Note: This is a replacement for W3H400FDP
Hayward Universal H-Series - Versatility & Power
The Universal HSeries 400,000 BTU Propane Gas Pool and Spa Heater is engineered for easy dropin replacement, featuring direct compatibility with Hayward plumbing adapters for a seamless installation. At its core is Hayward's Universal Display, delivering a consistent and intuitive control experience across Omni, OmniX, and leading automation systems. With integrated OmniX smart technology, this heater offers enhanced programmability, advanced diagnostics, and effortless remote connectivity for greater convenience and precise system control..
Hayward Universal H-Series Replacement Parts
Click here for parts| Active Defrost: | No |
| Boost Mode: | No |
| Brand: | Hayward |
| Channel: | Open Line |
| Circuit Amps: | 5.5 |
| Cooling Capability: | No |
| Fuel Type: | Propane (LP) |
| Heating Capacity (BTU/hr): | 400,000 |
| Hertz - Heaters: | 60 Hz |
| Kilowatts: | 117 kW |
| Low Ambient Operation: | Yes |
| Phase - Heaters: | 1 |
| Pool Type: | In Ground |
| Series Heaters: | OmniX |
| Voltage - Heaters: | 120/240V |
| Warranty: | 1 Year |
One (1) Year Limited Warranty on Product, see Owner's Manual for a full description of warranty claims and coverage details.