10% Off Sitewide Sale + Free Shipping No Minimum*
Hayward - W3HS250FDN Universal H-Series Low NOx 250K BTU Natural Gas Pool Heater with OmniX
Installation Available With Our Certified Partner. After Purchase - Submit Your Request Here
Membership Available
- Cupro-nickel heat exchanger offers exceptional protection against corrosion and premature failure caused by unbalanced water chemistry
- Totally managed water flow boasts industry-leading hydraulic performance coupled with lightning-fast speed-to-heat capability
- Universal junction box allows either left or right electrical installation
- Front-panel-only access provides easy service and maintenance, avoiding the problems and costs associated with front-and-back-panel access heaters
- Low NOx emissions meet clean air quality standards
- Backwards Compatible OmniX Retrofit Kits available for existing Universal H-Series gas heaters 2016 or newer with current bezel cutout
Universal H-Series pool and spa gas heaters are engineered for easy drop-in replacement, with direct compatibility to Hayward plumbing adapters. At the center is Hayward's Universal Display, delivering a consistent, intuitive control experience across Omni OmniX, and competitive automation systems. With OmniX embedded intelligence, the heater provides enhanced programmability, advanced diagnostics, and seamless remote connectivity.
| Active Defrost: | No |
| Application: | New Construction, Renovation |
| Boost Mode: | No |
| Brand: | Hayward |
| Channel: | Open Line |
| Circuit Amps: | 5.5 |
| Fuel Type: | Natural Gas (NA) |
| Heating Capacity (BTU/hr): | 250,000 |
| Hertz - Heaters: | 60 Hz |
| Kilowatts: | 73 kW |
| Pool Type: | In Ground |
| Series Heaters: | OmniX |
| Shipping Dimensions: | 30.6 " x 32.8 " x 33.3 " |
| Shipping Weight: | 170.5 lb |
| Voltage - Heaters: | 120/240V |