10% Off Sitewide Sale + Free Shipping No Minimum*
Hayward - W3HS150FDP Universal H-Series Heater 150,000 BTU - Propane Gas Low NOx w/ OmniX
Installation Available With Our Certified Partner. After Purchase - Submit Your Request Here
Membership Available
- Cupro-nickel heat exchanger offers exceptional protection against corrosion and premature failure caused by unbalanced water chemistry
- Totally managed water flow boasts industry-leading hydraulic performance coupled with lightning-fast speed-to-heat capability
- Universal junction box allows either left or right electrical installation
- Front-panel-only access provides easy service and maintenance, avoiding the problems and costs associated with front-and-back-panel access heaters
- Low NOx emissions meet clean air quality standards
- Backwards Compatible OmniX Retrofit Kits available for existing Universal H-Series gas heaters 2016 or newer with the current bezel cutout
- Note: This is a replacement for W3H150FDP
Hayward Universal H-Series - Versatility & Power
Universal HSeries pool and spa gas heaters are built for quick, hasslefree dropin replacement, offering direct compatibility with Hayward plumbing adapters. At the core is Hayward's Universal Display, providing a consistent and easytouse interface that works seamlessly with Omni, OmniX, and most major automation systems. With integrated OmniX smart technology, the heater delivers enhanced programming options, advanced diagnostics, and convenient remote connectivity for greater control and performance.
Hayward Universal H-Series Replacement Parts
Click here for parts| Active Defrost: | No |
| Application: | New Construction, Aftermarket |
| Boost Mode: | No |
| Brand: | Hayward |
| Channel: | Open Line |
| Circuit Amps: | 5.5 |
| Cooling Capability: | No |
| Fuel Type: | Propane (LP) |
| Heating Capacity (BTU/hr): | 150,000 |
| Hertz - Heaters: | 60 Hz |
| Kilowatts: | 44 kW |
| Low Ambient Operation: | Yes |
| Maximum Breaker Size (Amps): | 15 |
| Phase - Heaters: | 1 |
| Pool Type: | In Ground |
| Refrigerant: | No |
| Series Heaters: | OmniX |
| Silent Mode: | No |
| Voltage - Heaters: | 120/240V |
Common Questions:
What are the dimensions of the unit?- Heater Dimensions: 25" Width x 29-1/2" Depth x 24" Height
- Weight: Approx. 170 lbs.
- Cupro-Nickel Heat Exchanger
- Yes, this unit meets all state air quality regulations.
- This unit is plumbed 2" and comes with 2" unions for installation.