10% Off Sitewide Sale + Free Shipping No Minimum*
Hayward - W3HS150FDN Universal H-Series Heater 150,000 BTU - Natural Gas Low NOx w/ OmniX
Installation Available With Our Certified Partner. After Purchase - Submit Your Request Here
Membership Available
- Cupro-nickel heat exchanger offers exceptional protection against corrosion and premature failure caused by unbalanced water chemistry
- Totally managed water flow boasts industry-leading hydraulic performance coupled with lightning-fast speed-to-heat capability
- Universal junction box allows either left or right electrical installation
- Front-panel-only access provides easy service and maintenance, avoiding the problems and costs associated with front-and-back-panel access heaters
- Low NOx emissions meet clean air quality standards
- Backwards Compatible OmniX Retrofit Kits available for existing Universal H-Series gas heaters 2016 or newer with the current bezel cutout
- Note: This is a replacement for W3H150FDN
Hayward Universal H-Series - Versatility & Power
The Universal HSeries 150,000 BTU Natural Gas Pool and Spa Heater is designed for effortless upgrades and long-term reliability, offering true dropin compatibility with Hayward plumbing adapters. At its core is Hayward's Universal Display, providing a streamlined, user-friendly interface that integrates seamlessly with Omni, OmniX, and most major automation systems. Built with OmniX smart technology, this heater delivers advanced control capabilities, enhanced diagnostics, and convenient remote access, giving you greater efficiency, smarter performance, and total system control from anywhere.
Hayward Universal H-Series Replacement Parts
Click here for parts| Active Defrost: | No |
| Application: | New Construction, Aftermarket |
| Boost Mode: | No |
| Brand: | Hayward |
| Channel: | Open Line |
| Circuit Amps: | 5.5 |
| Cooling Capability: | No |
| Fuel Type: | Natural Gas (NA) |
| Heating Capacity (BTU/hr): | 150,000 |
| Hertz - Heaters: | 60 Hz |
| Kilowatts: | 44 kW |
| Low Ambient Operation: | Yes |
| Maximum Breaker Size (Amps): | 15 |
| Phase - Heaters: | 1 |
| Pool Type: | In Ground |
| Refrigerant: | No |
| Series Heaters: | OmniX |
| Silent Mode: | No |
| Voltage - Heaters: | 120/240V |
| Warranty: | 1 Year |
One (1) Year Limited Warranty on Product, see Owner's Manual for a full description of warranty claims and coverage details.