10% Off Sitewide Sale + Free Shipping No Minimum*
IDEAL - Twist-On Wire Connectors, 25 Pack - Blue
Membership Available
- Manufacturer Part Number: 30-454
- Color:Blue
- Contact Finish: Zinc
- Contact Material: Steel
- Display Sell: UOMPK
- Flammability Rating: V-2
- For Wire Material: Copper
- Insulation Material: Polypropylene
- Maximum Number of Conductors: 6
- Maximum Single Wire Size: 6 AWG
- Maximum Temperature: 221 F
- Maximum Voltage: 600 V
- Maximum Wire Combination: (1) 6 AWG with (2) 8 AWG
- Minimum Single Wire Size 6 AWG
- Minimum Wire Combination: (3) 12 AWG
- Outside Diameter: 0.78 in
- Overall Height: 1.45 in
- Overall Width: 1.2 inPack Qty25
- Strip Length: 7/8 in
- Wire Size Ranges: 6 AWG - 6 AWG
- Wire Nut Style: Wing
- UNSPSC: 39121409
General-purpose wire connectors are twisted onto wires to terminate or extend power and ground connections in low-voltage applications, such as appliances and outlets that won't be exposed to harsh or wet environments.
The IDEAL TwistOn Wire Connectors (Blue, 6 AWG-6 AWG, 600 V, Pack of 25) feature a copolymer shell that expands for smooth, progressive tightening, a highleverage contoured wing design for superior torque, a removable construction for repeat use, and a widerange liveaction spring that accommodates both small and large wire combinations.
| Product Type: | Pool Part |
| Color: | Blue |
| Pack Size: | 25 quantity |
| Manufacturer: | IDEAL |
| Manufacturer Part Number: | 30-454 |
| Contact Finish: | Zinc |
| Contact Material: | Steel |
| Flammability Rating: | V-2 |
| For Wire Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polypropylene |
| Maximum Number of Conductors: | 6 |
| Maximum Single Wire Size: | 6 AWG |
| Maximum Temperature: | 221 F |
| Maximum Voltage: | 600 V |
| Maximum Wire Combination: | (1) 6 AWG with (2) 8 AWG |
| Minimum Single Wire Size: | 6 AWG |
| Minimum Wire Combination: | (3) 12 AWG |
| Outside Diameter: | 0.78 in |
| Overall Height: | 1.45 in |
| Overall Width: | 1.2 in |
| Strip Length: | 7/8 in |
| Wire Size Ranges: | 6 AWG - 6 AWG |
| Wire Nut Style: | Wing |