10% Off Sitewide Sale + Free Shipping No Minimum*
Hayward - TracVac Suction Side Automatic Pool Cleaner W3HSCTRACCU
Membership Available
- Inground Pool Cleaner: TracVac suction pool cleaner is suitable for inground pools with various finishes, including concrete (gunite), fiberglass, vinyl, and tile
- Ease of Use: Using the water flow from your filtration system, the TracVac attaches to either a dedicated suction port or skimmer and is powered by your pool pump
- Powerful Performance: Designed with rugged tracks to effortlessly maneuver over drains, ensuring comprehensive coverage from the floor to the wall and accessing hard-to-reach areas
- Pool Size: Guarantees a thorough cleaning experience for pools up to 20 x 40 ft
- Tough, Yet Reliable: Long-lasting drive-train allows for limited service
- Ensure the automatic pool cleaner is compatible with your pool equipment, pool surface and pool type (above ground or inground)
- Required length of hose equals the length needed to meet the farthest point across the pool from connection (skimmer or dedicated suction line), plus one additional hose section (leader hose)
- Connect the cleaner to your pool system. Secure the cleaner to the skimmer or dedicated suction line
- Test for proper flow and adjust flow to the cleaner if necessary
- Please reference additional installation instructions in owner's manual in Guides and Documentation section below
See the Hayward TracVac Suction Side Pool Cleaner in Action!
The Hayward TracVac is a premium in-ground pool suction cleaner engineered for superior cleaning performance with minimal effort. With the use of the rugged tracs for floor to wall coverage, the TracVac achieves improved operational efficiencies, enabling it to navigate and overcome pool obstacles more effectively than conventional wheeled models. This deceptively powerful unit features a compact, lightweight design that ensures exceptional speed and agility across any pool surface while also making it easy to handle.
Hollow Turbine
The Hayward W3HSCTRACCU TracVac pool cleaner utilizes a hollow turbine which enables flow to bypass the blades in the event of large debris blockage. This ensures the pool system is always provided flow.
Steering System and Hose Swivel
The tracked suction cleaner has an internal programmed steering system, allowing it to turn and then move into another direction. This steering system has 6 different programmed turns settings at various degrees that allow the cleaner to fully navigate the entire pool. The external hose swivel allows the cleaner to turn freely without interference from the hose due to debris buildup as well as unwanted hose coiling.
Robust Tracks
The Hayward TracVac's patented track system and unique underbody ensures that the cleaner can easily negotiate main drains, uneven surfaces, strange shapes and steep corners on both the deep and shallow ends of the pool. This makes the Hayward TracVac Suction Side Automatic Pool Cleaner ideal for all pool surfaces and shapes.
Wall Climbing
The Hayward TracVac will only climb walls on pools with sufficient floor to wall radius. The cleaner has patented adjustable skirts that allow the cleaner to maintain optimal suction under the machine even when it encounters obstacles. When the cleaner encounters an obstacle, one or more of the skirts will lift up (adjust) over the obstacle while maintaining suction under the cleaner.
| Product Type: | Pool Cleaner |
| Pool Cleaner Type: | Suction Side |
| Installation Type: | Residential |
| Pool Type: | In Ground |
| Pool Surface: | All Surfaces |
| Cord/Hose Length: | 39 ft |
| Warranty: | 1-Year |
| Product Dimensions: | 7.9 " x 11.3 " x 8.9 " |
| Product Weight: | 5.76 lb |
| Shipping Dimensions: | 11.9 " x 13.6 " x 40.4 " |
| Shipping Weight: | 18.58 lb |
| Manufacturer: | Hayward |
One (1) Year Limited Warranty on Product, see Owner's Manual for a full description of warranty claims and coverage details.