10% Off Sitewide Sale + Free Shipping No Minimum*
Palm Tree Light Color Changing 20W 120V
Membership Available
- Wattage: 20 Watts
- Voltage: 120V AC
- Lighting Type: LED (Integrated)
Turn your outdoor space into a tropical oasis with the 20W Color-Changing LED Palm Tree Light. Specifically engineered for high-impact landscape lighting, this 120V fixture delivers powerful, vibrant illumination designed to highlight the unique texture and height of palm trees and large foliage. This LED up-light provides the versatility to set the perfect mood for poolside lounging or evening entertaining.
With its easy 120V "plug-and-play" compatibility, there is no need for a low-voltage transformer, making it a straightforward upgrade for existing outdoor outlets or hardwired electrical boxes.
| Product Type: | Tree Light |
| Manufacturer: | Palm Tree Light Int'l |
| Voltage: | 120V |
| Wattage: | 20W |
| Weight: | 3.2 lbs |
| Lighting Type: | LED |
| Lighting Subtype: | Landscape Lighting |
| Color: | Multi-Color |
| Lamp Lumens: | 20,000 Lumens |